Historia

Miejsce pierwszego spotkania Toastmasters w 1924 roku. Źródło: http://www.toastmasters.org

Początki organizacji Toastmasters International sięgają aż do roku 1924, kiedy to odbyło się pierwsze spotkanie klubu szkolącego mówców w Santa Ana w Kalifornii. Był to zalążek do stworzenia ogromnej, międzynarodowej organizacji jaką jest dzisiaj Toastmasters International. Spotkanie to poprowadził Ralph C. Smedley, który zauważył, że bardzo dużo młodych ludzi ma problemy z publicznym przemawianiem i prowadzeniem wszelkiego rodzaju spotkań. Smedley nazwał swój klub “The Toastmasters Club”. Słowo toastmasters utożsamiane było wtedy z osobą wznoszącą toasty oraz zapowiadającą gości na różnego rodzaju bankietach. Pomysł chwycił przyciągając bardzo dużo młodych ludzi. Klub zaczął się rozwijać, zaczęły też powstawać kolejne klubu według tej konwencji na terenie Stanów Zjednoczonych. W 1930 klubu zjednoczyły się w federację, aby łatwiej koordynować działania i ujednolicić program edukacyjny.

Do 1962 roku organizacja mieściła się w wynajmowanych biurach w Południowej Kalifornii. W tym również roku Toastmasters International przeniósł się do swojej własnej siedziby w Santa Ana. Rozrost organizacji i zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową rosło, co spowodowało konieczność kolejnej przeprowadzki, w 1990 roku, do nowej siedziby w Rancho Santa Margarita w Kalifornii.

Dużą częścią sukcesu organizacji Toastmasters International są jej obszerne zasoby oraz program edukacyjny, który ewoluował przez te wszystkie lata, tylko po to, żeby jak najbardziej efektywnie rozwijać wśród członków organizacji umiejętność przemawiania, słuchania, udzielania informacji zwrotnej, podejmowania decyzji i mentoringu.

Pierwszy klub Toastmasters International w Europie powstał w 1946 roku w Szkocji. Pierwszy klub w Polsce powstał w Warszawie w lipcu 1994 roku (Toastmasters Polska SA). Obecnie (lipiec 2012) w Polsce działa 21 zarejestrowanych klubów (listę klubów znajduje się tutaj).

W 2004 roku ilość klubów na świecie osiągnęła 10 000 klubów i ponad 200 000 członków. W 2009 roku kluby Toastmasters działały już w 106 krajach (12 500 klubów, 250 000 członków).

Obecnie Toastmasters nie oznacza już osoby wznoszącej toasty, ale światową markę i tylko od Ciebie zależy czy chcesz współtworzyć jej sukces.